گزارش بازدید وب سایت :

کاربران آنلاین : ۱ نفر

تعداد بازدید های امروز : ۳۰ مورد

تعداد بازدید های دیروز : ۴۷ مورد

تعداد بازدید های هفته : ۳۸۹ مورد

تعداد بازدید های کل : ۱۰۲۰۵۳۴ مورد

پر بازدید ترین روز : ١٣٩٨/١٢/٦ - ۷۱۷۷ مورد

هشتم تیر 1366 ، بمباران شیمیایی سردشت

پنج شنبه ٨ تیر ١٣٩٦ ساعت ١:٥٨ ق.ظ   ( بازدید : 2243 نفر )


بوی حادثه می آید، آن گاه که شهر در خود می لرزد، آسمان فرو می ریزد، دیوارهای شهر آوار می شود ، خانه ها، آسمان، زمین، انسان ها، همه و همه نابود می شوند... دیگر سراغی از حیات نیست، هیچ دستی بلند نمی شود؛ هیچ صدایی نیست؛ هیچ چراغی سو سو نمی زند؛ هیچ پنجره ای از این پس، باز شدن را در ذهن خود تصویر نمی کند؛ هوا، بوی فاجعه می دهد؛ هیچ کس هوای این حوالی را نفس نمی کشد...و سردشت مسموم می شود.

در تاریخ 7 و 8 تیرماه 1366، هواپیماهای بمب افکن عراقی با بمب‌های شیمیایی به 4 نقطه پر ازدحام و متراکم جمعیتی شهر سردشت حمله کردند و زن و کودک و خرد و کلان مردم بی‌گناه آن شهر و اطراف آن را آماج گازهای کشنده و دهشتناک شیمیایی قراردادند. این اولین بمباران شیمیایی عراق در ایران نبود.اما فاجعه بارترین آنها بود که طی آن ۱۱۰ نفر شهید و بیش از پنج هزار نفر مصدوم به جای گذاشت. به همین دلیل 8 تیرماه سالروز بمباران شیمیایی سردشت، روز مبارزه با سلاح‌های شیمیایی و میکروبی نام گذاری شده است.
مناطق عملیاتی شمال غرب (والفجر 2)، روستاهای مجاور و حاج عمران، مریوان، بانه و روستاهای مجاور، پیرانشهر، نودشه، سردشت، منطقه عملیاتی طلائیه، جزایر مجنون از جمله مناطقی بودند که تحت حمله شیمیایی قرار گرفتند.
حملات شیمیایی عراق علیه ایران منجر به مصدوم شدن بیش از یکصد هزار نفر در ایران گردید که بسیاری از آنان هنوز به عوارض و بیماری‌های ناشی از مصدومیت شیمیایی مبتلا هستند و نیازمند مراقبت‌های پزشکی‌اند. بعد از گذشت ده ها سال از جنگ هر روز خبری از شهادت یکی از  35000 جانبازان شیمیایی در گوشه و کنار کشور عزیزمان به گوش می رسد.
اولین بار در سال 1763 میلادی آمریکایی‌ها سلاح شیمیایی را علیه سرخپوستان که صاحبان اصلی سرزمین آمریکا بودند، به کار گرفتند. از آن روز تا کنون مجامع مختلفی در جهان تلاش نموده اند که از تولید و استفاده از این سلاح های غیر انسانی جلوگیری نمایند. اما هیچ یک به موفقیت قطعی دست نیافته اند.
به امید روزی که جهان را صلح و آرامش فراگیرد و هیچ موجود زنده ای چنین فجایعی را تجربه نکند.


منبع : شبکه بهداشت و درمان شهرستان راز و جرگلان چاپ مطلب ارسال خبر به دوستان

رتبه بندی شما به مطلب فوق:


دیدگاه‌ها 0 نظر

این مطلب فاقد نظر می باشد.
جستجو
سوگندنامه بقراط (۹۰۲۶ بازدید)
امپاتی(empathy) چیست؟ (۶۰۵۱ بازدید)

برای مشاهده اوقات شرعی کلیک نمایید ...