شنبه ٥ فروردين ١٣٩٦ -

مدیریت آمار و فناوری اطلاعات
گزارش بازدید وب سایت :

کاربران آنلاین : ۱۱ نفر

تعداد بازدید های امروز : ۱۲۰ مورد

تعداد بازدید های دیروز : ۵۷۶ مورد

تعداد بازدید های هفته : ۳۹۲۶ مورد

تعداد بازدید های کل : ۸۷۰۶۱۲ مورد

پر بازدید ترین روز : ١٤٠٣/٢/٢٧ - ۵۱۱۰ مورد

سامانه آموزش مجازی


اگر شما تدريس مي­كنيد احتمالاً سالهاست شنيده­ايد كه اينترنت تحول بزرگي در آموزش و يادگيري ايجاد خواهد كرد. همانند بسياري از نويدهاي تحول، اين تغييرات هم جامه عمل به خود نگرفت. در عوض مجموعه­اي از ابزارها كه به سيستم­هاي مديريت دوره معروف­اند (CMS) مي­توانند براي افزايش سطح آموزش شما مورد استفاده قرار گيرد بطوريكه مزاياي اينترنت را داشته باشد و نياز به استاد را نيز از بين نبرد.

سيستم مديريت دوره چيست؟

CMS ها از كاربردهاي ساختار وب هستند، بدين معنا كه روي يك سرويس دهنده اجرا مي­شوند و توسط يك مرورگر وب براي جستجوكنندگان در وب قابل دسترسي  مي باشد. مربیان و دانشجويان با اتصال به اينترنت در هر جا مي­توانند به اين شبكه دسترسي داشته باشند.

به طور كلي CMS ابزار اساتيد براي ايجاد يك شبكه آموزشي و كنترل دسترسي به آن مي­باشد، به طوري كه تنها دانشجويان ثبت نام شده بتوانند آن را ببينند. در كنار كنترل دسترسي، CMS ها ابزارهاي متنوعي را ارائه مي­دهند كه درس اساتید را تاثيرپذيرتر و یادگیری درس را آسانتر،جذاب و مؤثرتر مي­نمايد. آنها راه ساده ای را براي بارگذاري و اشتراك مواد درسي، برقراري مباحثه­هاي  برخط و گفتگو، پرسش و بررسي، جمع آوري و بازبيني تكاليف دانشجويان و نگهداري نمرات ارائه مي­دهند. اكنون اجازه دهيد به طور سريع به هر كدام از موارد ذكر شده و فوايد آنها بپردازيم.

بارگذاري و اشتراك مواد درسي

اكثر CMSها ابزاري را براي انتشار ساده­تر مواد درسي مهيا مي­كنند. به جاي استفاده از ويرايشگرHTML و سپس ارسال مستندات خود به سرويس دهنده از طريق سرويس FTP، شما به راحتي مي­توانيد از يك فرم ساده تحت وب براي ذخيره برنامه درسي خود روي سرويس دهنده استفاده كنيد. بسياري از اساتيد، برنامه درسي، يادداشتهاي كنفرانس، تكاليف خواندني، و مقالات خود را در هر زماني كه بخواهند براي دانشجويان خود قابل دسترسي قرار مي­دهند،ودانشجویان میتوانند در هرمکان وهر زمان که بخواهند به آنها دسترسی داشته و استفاده کنند.

محل هم انديشي و گفتگو

محلهاي هم انديشي بر خط و گفتگو امكان برقراري ارتباطات را در بيرون از كلاس درس فراهم مي­سازند. محلهاي هم انديشي زمان بيشتري را براي توليد پاسخ­ها در اختيار دانشجويان شما قرار مي­دهد و آنها را به سمت بحثهاي منطقي هدايت مي­نمايد. گفتگو از سوي ديگر به آساني و به سرعت امكان برقراري ارتباط با دانشجويان دوردست را امكان پذير مي­سازد. اين امكانات دستيابي، تمامي موارد از اطلاعيه­هاي دوره تا كنفرانسهاي كامل را پوشش مي­دهد. من يك پروفسور را مي­شناسم كه به دليل جراحي حنجره نمي­توانست صحبت كند و تمام كلاس خود را با استفاده از گفتگو و مطالعه برگزار مي­كرد. كارگروههاي دانشجويي مي توانند براي پروژه­هاي كلاسي از مباحثه­هاي برخط استفاده كنند.

پرسش و بررسي

پرسش و بررسي­هاي بر خط، بسيار سريع ارزش­دهي مي­شوند. اين موارد ابزار مهمي براي ارائه بازخورد سريع به دانشجويان در مورد عملكرد و همچنين اندازه­گيري درك مطلب آنها از درس مي­باشد. امروزه، بسياري از موسسات انتشاراتي، بانكي از سؤالات تستي را به صورت طبقه­بندي شده مربوط به فصلهاي كتاب تهيه مي­كنند. پروفسوري در ايالت سانفرانسيسكو بازاريابي تدريس مي­كرد و از آزمونهاي كوچك هفتگي براي درگير كردن دانشجويان با مقالات و مطالب استفاده مي­كرد. سپس وي از امتحانات بر خط و همان بانك سؤالات براي امتحانات پاياني استفاده مي­كرد.

جمع آوري و بازبيني تكاليف دانشجويان

پيگيري تكاليف دانشجويان كاري سخت و دشوار مي­باشد. ارسال تكاليف برخط، راهي آسان براي پيگيري و نمره­دهي به تكاليف دانشجويان مي­باشد. همچنين تحقيقات نشان مي­دهد كه استفاده از يك محيط براي دانشجويان به طوري كه بتوانند كارهاي يكديگر را ببينند، سبب افزايش انگيزه و عملكرد آنها مي­گردد. يكي از اساتید كه دوره­اي را تدريس مي­كرد، شاگردان خود را به چنين كاري گماشت بنابراين هر كدام از آنان مي­توانستند در هر مرحله از كار نوشتن، نوشته­هاي دوستان خود را ببينند.

نگهداري نمرات

يك كتابچه نمره بر خط، مي تواند اطلاعات به روز شده­اي را در مورد كارآيي دانشجویان در دوره را به آنها ارائه دهد. همچنين نمرات بر خط، شما را به سمت موافقت با قوانين خصوصي جديدي سوق مي دهد كه ارسال نمرات با شناسه شخصي در محلهاي عمومي ممنوع است. كتابچه نمره CMS به دانشجو اجازه مي دهد كه تنها نمره خود را ببيند نه نمره سايرين را. همچنين شما مي­توانيد نمرات را براي محاسبات پيشرفته به برنامه Excel منتقل كنيد.

در حالي كه شما مي توانيد برنامه­هايي را نوشته و يا پيدا كنيد، كه كارهاي فوق را براي شما انجام دهد، CMS تمامي اين موراد را در يك بسته مجتمع شده مهيا مي­كند. وقتي چگونگي استفاده از آن را ياد بگيريد، به جاي اينكه وقت خود را صرف توليد  و مديريت نرم افزار خود كنيد،مي توانيد روي آموزش و يادگيري تمركز كنيد.

 

جستجو
مراکز ترک اعتیاد (۱۸۶۰۰ بازدید)
فرمت EXE چیست؟ (۱۰۶۰۴ بازدید)
مراکز تصویربرداری (۹۵۲۱ بازدید)
شعار سال (۸۸۲۶ بازدید)

برای مشاهده اوقات شرعی کلیک نمایید ...